Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Bakanımız ve Genel Müdürümüz Eskişehir Biyoyakıt Tesisinde İncelemelerde Bulundu

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Sayın Bekir Pakdemirli, Bakan Yardımcımız Mehmet Hadi Tunç, Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey ile birlikte Eskişehir ili Alpu ilçesi Arıkaya Orman Mahallesinde,  badem ve lavanta fidanı dikti, yapımı tamamlanan biyoyakıt ve arıtma tesisinde incelemelerde bulundu.

Gelir Getirici Tür Ağaçlandırma ve Bal Ormanı projesi olan sahaya badem fidanı ve lavanta fidesi dikimi yapıldı. Bakanımız ve Genel Müdürümüz fidanlara can suyu verdi. Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel burada saha hakkında bilgi aktardı. Çatacık Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içinde kalan 19 dekarlık sahaya 800 adet badem fidanı, 20 bin adet lavanta fidesi dikildi. Orman Teşkilatımızca 3 yıl bakımı yapılacak saha sonra köyde yaşayan hane sayısına göre paylaştırılacak.

Daha sonra biyoyakıt tesisi ve müştemilatında inceleme yapıldı. Orman ve bitki atıklarının depolanması ve çürümesi sonucu sıcak su ve metan gazı elde edilmesi olarak özetlenebilecek proje ile köy camisi,  cami lojmanı, köy konağı ısıtılıyor ve çeşmelerden sıcak su akıyor. Orköy hibe desteği ile yapılan tesis bir köyde ki ilk deneme olma özelliğini taşıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli “Daha küçük kapasiteli bir demo tesis yapmıştık. O başarılı olunca bu köyde daha büyüğünü yaptık. Biyoyakıt ile ısı ve gaz elde edilmesi dünyanın birçok ülkesinde kullanılıyor. Her türlü organik atıkla yapabiliyorsunuz. Orman Teşkilatımız çok kısa bir sürede başarıyla uyguladı. Şimdi bir süre takip edeceğiz. Uzmanlarımız rapor hazırlayacaklar. Niyetimiz, Orköy kredisi vererek köylülerin bu tesisi kurmalarını sağlamak. Emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

Bitkisel Kök Yüzdürme Yöntemi ile Grisu Arıtma Tesisi incelendi. Ege Ormancılık Araştırma Enstitüsünün desteği ile kurulan arıtma tesisinde, binalardan ve camiden gelen atık su kimyasal kullanmadan bitkiler ile arıtılacak. Proje ile yakinen ilgilenen Bakanımız, atık suyun periyodik olarak analiz edilmesini istedi.

12.11.2018

Paylaş: