Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Çekerek’te Üçü Bir Arada

Kayseri Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından Yozgat ili Çekerek ilçesine 10 km uzaklıktaki Çekerek Barajı etrafında 1010 dekarlık alanda Lavanta Adası, 100 dekar alanda Trüf Ormanı ve 400 dekar alanda ise Bal Ormanı kuruldu. 

Kurulan Lavanta Adasına toplamda 150.000 adet lavanta, Trüf Ormanı’na ise 2.750 adet trüf aşılı meşe fidanı ile 15.000 adet lavantanın Bölge Müdürlüğümüz tarafından dikilmesi planlanmaktadır.  Bal Ormanı’na ise Bölge Müdürlüğümüz tarafından arıların faydalanacağı çiçekli ağaç ve bitkilerin dikim işlemi bitirilmiştir.

Kurulan Trüf Ormanı’nın tanıtım programına Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Yozgat Milletvekilleri, Yozgat Valisi, Genel Müdürümüz Bekir Karacabey, Daire Başkanımız İbrahim Ergüven, Çekerek Kaymakamı, Bölge Müdürümüz İsa Çapkın, Bölge Müdür Yardımcılarımız, Çekerek İlçesi Kurum Amirleri, İşletme Müdürlerimiz, Bölge Müdürlüğümüz Teknik ve İdari personeli, Çekerek ilçesinden çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Tanıtım programında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay; “Barajların etrafının gelir getirici kaynaklara dönüştüreceğiz, burada kurduğumuz Trüf Ormanı bunun sadece bir örneği. 100 dönümlük bir araziye trüf aşılı meşe fidanları dikiyoruz. Bunların tüm bakımını Orman Genel Müdürlüğümüz üstleniyor. Verim almaya başladığımızda ise kura usulü ile yöre halkına dağıtımı yapılacak ve vatandaşımız buradan gelir elde etmeye başlayacak, bugün Trüf Ormanı’na ilk fidanlarını birlikte dikeceğiz, ‪Barajların etrafının gelir getirici kaynaklara dönüştürülmesini destekliyoruz. Türkiye'yi yeşillendirmeye devam edeceğiz, vatandaşımıza hayırlı uğurlu olsun ” dedi. Konuşmasının ardından ilk fidan Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından toprakla buluşturuldu. Sonra tanıtım programının ikinci kısmını yapmak üzere Çekerek Kaymakamlığı toplantı salonuna geçildi. Burada Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve katılımcılara tanıtım amaçlı sunu yapıldı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Yardımcımız burada bir konuşma yaptı. Konuşmasında; “Burada bir ilçede konuşuyorum ama tüm Türkiye'ye sesleniyorum: Muhtarlarımız ben kendi köyümü de organize ederim, kendi köyümde de bunu yaparım derse, trüf ormanı veya bal ormanı fark etmez, bir araziyi buna tahsis ederiz. Bu şekilde yerel kalkınma boyutunu uyguluyoruz. Artık yerelin üretmeye başlaması, yerelden kalkınmayı sağlıyor olmamız gerekir, dediğimiz şey bu. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ısrarla yerelden kalkınma olmazsa ulusal anlamda kalkınmayı başaramayız. 2023 hedefleri dediğimiz şey, asla geri adım atmadığımız şey bu. Biz 2023 rakamlarını ya yakalayacağız ya yakalayacağız. Onun için de eğer 500 milyar doları yakalayacaksak benim Çekerek'te yereldeki vatandaşım balını üretecek, markasını yapacak ve bunu satacak. Trüf mantarı yetişiyor madem, bunu yapacağız. 100 avro, 200 avro, 300 avro az bir rakam değil. Bunu ihraç ettiğimiz zaman bu mümkün. Bu projenin bölgesel anlamda turizme katkısını da göreceğiz. Muhteşem bir proje, ilçemize hayırlı olsun” dedi.

Daha sonra Belediye düğün salonunda Çekerek halkı ile yapılan toplantıya katılan Genel Müdürümüz Bekir Karacabey yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdikten sonra Çekerek Orman İşletme Şefliğimizi ziyaret etti. Şeflik binası önünde Bölge Müdürümüz, Bölge Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, İşletme Müdürümüz, İşletme Müdürlüğü teknik ve idari personeli tarafından karşılandı. Karşılanmanın ardından şeflik odasına geçildi. Burada Genel Müdürümüze, Bölge Müdürümüz İsa Çapkın tarafından Bölge Müdürlüğümüz ve Çekerek ilçesi özelinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Daha sonra Genel Müdürümüz personelle vedalaşarak Çekerek’ten ayrıldı.

02.12.2019

Paylaş: