Skip Ribbon Commands
Skip to main content

ORKÖY Destek Verdi Kula'da Hacıtufan Köyü Paletli İş Makinesi Sahibi Oldu

Bugüne kadar İzmir ve Manisa illerinde İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Orman Köylüsüne süt sığırcılığı ve koyunculuğu, seracılık, arıcılık, gibi destek kredilerinin verildiği haberlerini çok okumuş ve duymuş olabilirsiniz ancak iş makinesi sahibi olmak isteyen bir orman köyüne ilk defa Manisa'da ORKÖY Paletli İş Makinesi Destek Kredisi verildi.

Manisa’nın Kula İlçesi Hacıtufan Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin İş Makinesi taleplerini alan İzmir Orman Bölge Müdürlüğü konuyu Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’ne gönderdi. Bakanlığın ve Genel Müdürlüğün olurları ile Hacıtufan Köyü Tüzel Kişiliği olan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 666 Bin TL değerinde 22 Tonluk paletli iş makinesinin sahibi oldular.

Manisa’nın Kula İlçesi Hacıtufan Köyü’nde gerçekleşen iş makinesinin teslim törenine İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince , Kula Kaymakamı Kemal Duru, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun , İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY Şube Müdürü Mehmet Saruhan , Demirci Orman İşletme Müdür Yardımcısı Faruk Yeşil, Kula Orman İşletme Şefi Selahattin Giray katıldı.

Ev sahibi Hacıtufan Köyü Muhtarı Yahya Dokuzlu ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İsmail Yıldız’ın hoş geldiniz ve teşekkür konuşmalarıyla başlayan teslim töreninde daha sonra söz alan İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince ormanların korunması ve geliştirilmesi görevlerinin yanı sıra ormanın komşuları olan orman köylülerinin de kalkınması ve desteklenmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü adına çalışmalar gerçekleştirdiklerini Hacıtufan Köyü’nün de Manisa İli’nde destek verdikleri toplam 648 adet orman köyünden birisi olduğunu söyledi. Orman Bölge Müdürü Zafer Derince; orman köylerinde kurulu 38 adet tarımsal kalkınma kooperatifi tüzel kişiliklerine toplam 72 adet destek proje yaptıklarını Paletli İş Makinesi Uygulama projesinin İzmir Orman Bölge Müdürlüğü görev alanında bir ilk olduğunu bu projenin 119 bin TL’sinin hibe olduğunu geri kalan kredili kısmınınsa 6 yılda ödeneceğini söyledi.

Kula Kaymakamı Kemal Duru da konuşmasında ; başta İzmir Orman Bölge Müdürlüğü olmak üzere böyle güzel ve faydalı bir projenin gerçekleşmesinde katkısı bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek iş makinesinin sadece Hacıtufan Köyüne değil tüm çevre köylere önemli hizmetler gerçekleştireceğini köy tüzel kişiliğine önemli bir gelir kapısı olacağını söyledi.

04.12.2019

Paylaş: