Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Türkiye’ye örnek olacak proje ders başı yaptı

Ege Üniversitesi (EÜ), Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle, orman ve ormanın önemi konusunda farkındalık yaratmak ve bilinçlenme sağlanmak üzere hazırlanan bir sosyal sorumluluk projesi olan “Ege Üniversitesi Orman Okulu Eğitimi Programı” faaliyetlerine devam ediyor.

Proje kapsamında, Bornova Yaka Şengül Mustafa Karaca İlkokulu ve Ortaokulu’nda öğrencilere eğitim verildi. Gerçekleştirilen eğitime, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, EÜ Çevre Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Dinçer Ayaz, Orman Okulu Eğitimi Programı Yürütücüsü Doç. Dr. Ayşen Temel Eğinli, öğretim üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince etkinlikte yaptığı konuşmada;“Orman ve orman kaynaklarını korumak, doğaya yakın bir anlayışla geliştirmek ekosistem bütünlüğü içinde sürdürebilir ve topluma çok yönlü faydalar sağlayacak şekilde yönetmek misyonu ile çalışıyoruz. Bu bağlamda ormanların önemi ve korunması noktasında bilinçlendirme yapılması önem arz etmektedir. Bunun için geleceğimizi inşa edecek olan gençlerimizin bilinçlendirilmesi amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü ve EÜ Rektörlüğü ile iş birliği içerisinde bir eğitim programı yapılmıştır. Bu kapsamda Orman Bölge Müdürlüğü’nde uzman kişilerce EÜ öğrencilerine eğitim verilerek, öğrencilerin pilot okullardaki öğrencilere ders vermesi sağlanarak, bir farkındalık oluşturulacaktır” dedi.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ise konuşmasında ormanları korumak ve orman yangınlarını önlemek adına farkındalık yaratmayı hedeflediklerini dile getirdi. Prof. Dr. Budak, “Hem EÜ çalışanları, hem Orman Bölge Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarıyla beraber çalışmalarımızı yürütüyoruz. Özellikle son zamanlarda İzmir’de meydana gelen orman yangınlarını da dikkate alarak bir çalışma başlattık. Gördük ki toplumda yeşile ve ormana karşı çok yüksek bir duyarlılık var. Dedi

Yapılan konuşmaların ardından İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince , EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve katılımcılar, öğrenciler eşliğinde fidan dikti.

06.12.2019

Paylaş: