Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Genel Müdürümüz "Eurasia Plant Fair/Flower Show için İstanbul TÜYAP Fuar Merkezinde

Avrasya’nın en etkin ve verimli bitki ve peyzaj fuarı “Eurasia Plant Fair/Flower Show, Uluslararası İstanbul Süs Bitkileri, Peyzaj ve Yan Sanayicileri İhtisas Fuarı” TÜYAP Fuar Merkezinde başladı.

22-24 Kasım tarihleri arasında açık kalacak olan, Avrasya’nın en büyük Bitki ve Peyzaj Fuarı “Flower Show İstanbul”a başta yerli üreticiler olmak üzere, Hollanda, İtalya, Belçika, Almanya’nın da aralarında bulunduğu 20 ülkeden 300’den fazla firma katıldı. Bölge Müdürlüğümüz İstanbul Orman Fidanlık Müdürlüğümüzün yanı sıra İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş,  SMS Marmara, Sera park, Natural Peyzaj, Has Çiçekçilik, Büyük Çamlıca Fidanlık gibi sektörün önde gelen firmalarının yer aldığı fuar, ilk günden binlerce ziyaretçiyi ağırladı.

Yoğun ilgi gören standımızdan katılımcı ve ziyaretçilere ücretsiz fıstık çamı ile meşe tohumları dağıtıldı.

Fuarın açılışının ardından “Süs Bitkileri İle Fidan Yetiştiriciliği “ konulu istişare toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey ”Orman Genel Müdürlüğü olarak gururla ifade ediyoruz ki son 16 yıl içerisinde 4 Milyar 70 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 2018 yılında 250 milyon 2019 yılı içerisinde de 250 milyon fidanı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. Bu zamana kadar dikilen fidanların tamamını Orman Genel Müdürlüğü olarak ülkemizin geneline yayılan 137 adet fidanlıklarımızda ve tamamı yerli tohum kaynaklarından elde ettiğimiz tohumlarla üretiyoruz ki bu çok önemli bir durum, çünkü ülkemize ithal olarak gelen fidanlarla birlikte genetik kirlilik de ortaya çıkıyor ve bu fidanlarla birlikte bir takım zararlı organizmalar da ülkemize geliyor, hem genetik hem de bitki sağlığı açısından istemediğimiz durumlarla karşı karşıya kalıyoruz, bu yüzden fidanlıklarımızda yerli tohum üretimini önemsiyoruz. Hollanda’nın 2017 yılı süs bitkisi ihracatı 10,2 Milyar dolar iken ülkemizin ihracatı ise 57 milyon dolarda olması çok düşündürücüdür. Bu manada Bakanlığımız ile özel sektör temsilcileri ile süs bitkisi üreticiliğini artırmamız gerekir” dedi.​

23.11.2018

Paylaş: