Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Eski Maden Sahası Yeniden Yeşille Tanıştı

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü madencilik faaliyetleri neticesinde bozulan sahalarda arazi ıslahı çalışması yaparak tabii dengenin yeniden kurulması için çalışmalarına devam ediyor.
 
Eski maden sahalarının tabiata yeniden kazandırılması çerçevesinde Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş. sahasında yapılan ağaçlandırma çalışması ile madenciliğe bağlı olarak bozulan alan yeniden estetik ve güzel görünümüne kavuşturuluyor.
 
Maden Sahaları Rehabilitasyonu Eylem Planı çerçevesinde 2002 yılında 9 Ha. lık kısmı 4.000 adet karaçam, 3.000 adet yapraklı türler ve 1.000 adet sedir olmak üzere 8.000 adet fidan dikilerek ağaçlandırılan saha, 2012 yılında 1.500 adet karaçam, 1.500 adet sedir ve 2.000 adet yapraklı tür olmak üzere 5.000 adet fidan dikilerek rehabilite edildi.
 
Bölge Müdürü Adnan Kayım; Maden Sahaları Rehabilitasyonu Eylem Planı çerçevesinde Kütahya’da çalışmaların devam ettiğini belirtti. Adnan Kayım; “Nüfusun hızla artması, sanayi ve teknoloji gelişimi, ekonomik ihtiyaçların artmasının bir yansıması olarak hammadde ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Bu ihtiyaç çerçevesinde ise doğal kaynaklar kullanılmaktadır. Yer altı ve yer üstü kaynakları açısından zengin olan ülkemizde bu kaynakları ekonomiye kazandırmak için madencilik sektörü faaliyetlerini ihtiyaç nedeni ile artırmıştır. Bizlerde görev sahamızda geçmiş yıllarda çalışılmış ve terk edilmiş maden sahalarını eylem planı doğrultusunda rehabilite ederek, yeniden güzel bir görünüme kavuşturuyoruz. Yaptığımız ağaçlandırma çalışmaları ile doğal dokuya verilen zararı mümkün olduğunca azaltmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

09.08.2018

Paylaş: