Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” ağaçlandırma işbirliği protokolü kapsamında tüm yurtta eş zamanlı olarak yapılan fidan dikim etkinliği, Adana Orman Bölge Müdürlüğü dâhilindeki il ve ilçelerde coşkuyla gerçekleştirildi. Adana’nın Çukurova, Kozan, İmamoğlu, Tufanbeyli, Karaisalı, Pozantı ilçeleri ile Osmaniye’nin Merkez ve Kadirli ilçelerinde düzenlenen etkinliklerde ilk ve ortaokul öğrencileri binlerce fidanı toprakla buluşturdu.

Protokol çerçevesinde, yurt genelindeki ilk ve ortaokullarda eğitim gören 10 milyon öğrenci adına 3 yıl içinde dikilecek 10 milyon fidanın dikim startı, Sayın Cumhurbaşkanımızın Ankara’dan gönderdiği işaretle eş zamanlı olarak Adana Çukurova ilçesinde de düzenlenen törenle verildi. Törene başta Vali Mahmur Demirtaş olmak üzere Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, İlgili Teşkilat Çalışanları, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, ormanların faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirterek beşikten mezara kadar yaşamın her alanında ormanlardan ve orman ürünlerinden faydalanıldığını ifade etti. Erol,” Ormanların kıymetini Adanalılar olarak en iyi bizler biliriz, çünkü bu sıcak iklimde aldığımız nefesteki oksijenin kaynağı olan, içtiğimiz suyun temiz kalmasını sağlayan, ektiğimiz toprakları yerinde tutan, çevrenin temiz olmasına katkı veren, serinlik ve sağlık için dinlenme yerlerinin ormanlar olduğunu yaşayarak idrak ediyoruz” dedi. Bölge Müdürü İsmet Erol öğrencilere de seslenerek “Sevgili Öğrenciler, Ormanlar bize atalarımızdan miras değil gelecek nesillere devir edeceğimiz emanetlerdir, bu güzel yurdumuzu biz sizlere sizlerde gelecek nesillere daha yeşil bir ülke olarak devir edeceğinize canı gönülden inanıyor sizlere güveniyoruz” dedi.

Daha sonra konuşan Vali Mahmut Demirtaş ise, Milli Eğitim ile Tarım ve Orman Bakanlıklarının ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor Ağaçlandırma İş Birliği Protokolü’ kapsamında ülke genelinde 3 yıl içerisinde 10 milyon fidanın bugünden itibaren toprakla buluşturulmasının planlandığını dile getirerek, ’Bu kapsamda bugün bizler de gözbebeği evlatlarımızla bin adet fidan dikiyoruz. Üzülerek ifade etmeliyim ki küresel ısınma ve iklim değişiklikleri, bizleri hazin bir sona doğru hızla sürüklemektedir. Dünyamızı fosil ve teknolojik atıklarla kendi ellerimizle cehenneme çeviriyoruz. O sebeple bugün toprakla buluşturduğumuz fidanlar fevkalade önem arz ediyor. Diktiğiniz bir fidan sizin için önemsiz ve basit bir hareket olarak görünebilir. Lakin bu hareketi, 10 milyon fidan gibi topyekûn bir seferberlik olarak değerlendirdiğimizde, ne kadar büyük bir adım attığımız da kendiliğinden ortaya çıkıyor’’ dedi. Demirtaş konuşmasının devamında, “Valilik olarak her alanda olduğu gibi, doğa ve çevre gibi en fazla hassasiyet gösterdiğimiz konularda da ilgili tüm kurumlarımızla, STK’larımızla, vatandaşlarımızla iş birliğimizi sürdürecek, gereken destekleri vermeye devam edeceğiz, ‘’Birlikte Büyüyoruz Ormanı’’nın oluşturulmasında emeği geçen başta bu ormanın gerçek sahipleri kıymetli çocuklar olmak üzere herkese teşekkür ederim ”dedi.


Düzenlenen törenin sonunda Fıstıkçamı, Defne, Sevi, Çınar ve Keçiboynuzu türlerindeki fidanlar öğrenciler tarafından toprakla buluşturuldu.


Diğer ilçelerde düzenlenen törenlere de Kaymakamların yanı sıra Belediye Başkanları, Milli Eğitim Müdürleri, Orman İşletme Müdürleri ve Teşkilat Mensupları ile çok sayıda öğrenci katılarak birlikte büyüyecekleri fidanları diktiler ve ağaçlandırma seferberliğine destek oldular.

Fidan dikim etkinlikleri sonunda Adana Orman Bölge Müdürlüğü dâhilinde(Adana ve Osmaniye İlleri) toplam olarak 413 bin ilk ve ortaokul öğrencisi adına 5.500 fidan dikildiği belirtildi. Dikimlerin devam edeceği ve 3 yıllık sürede tüm öğrenciler için birer fidan dikilerek tamamlanacağı bilgisi verildi.

07.11.2018

Paylaş: